Dr Xand van Tulleken
BBC
06.06.2018 r.

Diety niskowęglowodanowe są nam dobrze znane. Czy jednak zdawaliście sobie sprawę, że kolor zjadanych węglowodanów ma istotne znaczenie? Według opinii Dr Xand van Tullekena węglowodany koloru beżowego są najbardziej niezdrowe.

Nie wszystkie węglowodany są sobie równe…

Z kolei Dr Faisal Maassarani zaleca swoim pacjentom ograniczenie spożywania węglowodanów i tym samym poprawę stanu ich zdrowia. Napotyka on jednak szereg przeszkód. Hrabstwo Merseyside w północno-zachodniej Anglii, gdzie przyjechał w celu spełnienia swojej misji, należy do najbiedniejszych regionów kraju – o wysokim bezrobociu, dużych problemach z otyłością i niskim poziomem wykształcenia mieszkańców.

Jego plan był prosty, wręcz naiwny. Zebrał grupę siedmiu pacjentów z wyraźną nadwagą, cierpiących na otyłość i wynikającą z niej cukrzycę typu 2, wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi, a następnie wykonał im badanie krwi. Potem zwrócił się do kilku kucharzy z lokalnej szkoły gastronomicznej z prośbą o przygotowanie dla badanych uczty, na którą składały się wyłącznie potrawy ze zdrowych produktów, aby pokazać, że zdrowa żywność również może być smaczna, przystępna cenowo i sycąca. Ponadto Dr Faisal Maassarani poinformował ich o konsekwencjach otyłości i cukrzycy (gangrena, wylew, zawał serca, wrzody żołądka i szereg innych). Następnie dał im 2 tygodnie czasu na zmianę rodzajów i ilości spożywanych węglowodanów, zgodnie z ich własną decyzją i zalecił powtórzenie badania krwi.

W jaki sposób trawimy węglowodany

Węglowodany są źródłem energii dla naszych organizmów. Dzielą się one na 3 rodzaje: skrobię, cukier i błonnik.

Skrobię zawierają takie produkty jak: chleb, makaron, ziemniaki, ryż – należy jednak pamiętać, że te w kolorze beżowym nie stanowią dobrej żywności dla człowieka. To samo dotyczy „białych” węglowodanów – jest ich mnóstwo w słodzonych produktach, takich jak: smakowe napoje gazowane, cukierki i ciastka, czyli w przetworzonej, rafinowanej żywności. Większość skrobi i cukrów w tych białych i beżowych węglowodanach jest rozkładana na glukozę w celu wytworzenia energii, a jeśli spożywamy je w nadmiarze, to glukoza gromadzi się w naszym organizmie w postaci tłuszczu.

Wskazówki żywieniowe

Należy ograniczać:

● mąkę, ryż, ziemniaki, makaron, płatki śniadaniowe i inne przetworzone produkty zbożowe,

● pszenny i wysoce przetworzony chleb wieloziarnisty.

Należy zastąpić to:

● ryżem kalafiorowym, selerem, batatami,

● chlebem żytnim lub pumperniklem.

Należy włączyć do diety:

● jajka, mięso, rybę, orzechy i warzywa strączkowe,

● połowa każdego dania powinna składać się z zielonych i o jaskrawych kolorach świeżych warzyw, surowych sałatek, pomidorów i bakłażanów.

Istnieje jednak jeszcze jeden rodzaj węglowodanu – błonnik, obecny w owocach i warzywach, czyli tym, co popularnie nazywamy „zielonymi węglowodanami”. Dzięki spożywaniu go mamy uczucie sytości, żołądek jest wolniej opróżniany z trawionego w nim pokarmu oraz dostarczamy naszemu organizmowi witamin i minerałów.

Przeczytaj artykuł na SOTT.NET: 8 Misconceptions About Fiber [ang. 8 błędnych przekonań na temat błonnika]

Błonnik jest dobry dla naszych zębów i dziąseł, a także dla naszych jelit, przesuwając znajdujący się w nich pokarm i sprzyjając rozwojowi dobrych bakterii jelitowych.

Istnieje również odporna na trawienie skrobia – zawierają ją produkty żywnościowe o dużej ilości błonnika, takie jak: soczewica, fasola i nieprzetworzone pełne ziarna – nasz układ pokarmowy nie potrafi jej strawić, więc przesuwa ją od razu do swojej końcowej części (do okrężnicy), a tu jej głównym zadaniem jest nie tyle dostarczyć nam pokarmu, ile stać się pokarmem dla rozwoju dobrych bakterii jelitowych.

KOMENTARZ SOTT.NET: Kwestia pokarmu o dużej zawartości błonnika związana jest z zawartą w nim lecytyną, która może zaburzać absorpcję składników odżywczych i powodować inne problemy zdrowotne. Można tego jednak uniknąć wykluczając z diety produkty zawierające największą ilość niestrawnego błonnika oraz odpowiednio przygotowując inne. Zobacz artykuł na SOTT.net [w jęz. angielskim]: „Jak zmniejszyć ilość lecytyny w Twoim pożywieniu”.

Zdrowe bakterie jelitowe są podstawą szeregu korzyści, zarówno fizycznych, jak i mentalnych.

Kolejna wskazówka – podgrzewanie żywności może zmienić złe węglowodany w dobre. Jeśli podgrzewamy produkty o dużej zawartości skrobi, takie jak makaron, lub chleb tostowy wyjęty z zamrażarki, ich molekuły zmieniają konfigurację i stają się bardziej odporne, co skutkuje ich przemieszczaniem się do dalszego odcinka naszego układu pokarmowego i dobrym wpływem na jego mikroflorę.

Cukrzyca „prawie niewykrywalna”

Wracając do doświadczenia wykonanego przez Dr Faisal Maassarani, po wspomnianych 2 tygodniach zauważył on, że wszyscy spośród siedmiu pacjentów zmienili swoje nawyki żywieniowe, zgodnie z uzyskanymi sugestiami i włączyli do swojej diety zdecydowanie większe ilości warzyw. Nie odczuwali głodu, nie czuli dyskomfortu, a nawet stworzyli grupę na Facebooku wzajemnie się wspierając i wymieniając przepisami.

Zaskakujące okazały się ich wyniki badania krwi: diabetycy znacznie obniżyli poziom cukru we krwi, a jeden z nich nawet pochwalił się częściową remisją choroby. W ciągu 2 tygodni zdiagnozowana u niego cukrzyca typu 2, na którą cierpiał od 17 lat, spadła do prawie niewykrywalnego poziomu. Natomiast pozostałych sześciu pacjentów odnotowało spadek wagi o około 3 kg lub więcej.

KOMENTARZ SOTT.NET: W celu uzyskania szczegółowych wyjaśnień dotyczących tego, w jaki sposób spożywanie dużych ilości węglowodanów sieje spustoszenie w naszym organizmie, przeczytaj artykuł na SOTT.net: [w jęz angielkim] Wiek syndromu metabolicznego – tłuszcz powodujący stan zapalny jest gorszy od otyłości

tłumaczenie: Hanna Baurowicz-Fujak dla strony Wiedzaochrania.pl